بورخانی

بورخانی روستایی با مردم ساده، صادق، صمیمی و با فرهنگ

معرفی اجمالی روستای بورخانی

روستای بورخانی در ۳۵ کیلومتری شهرشیرگاه ودر ۱۸ کیلومتری شهر زیراب واقع می باشد.این روستا در اصطلاح محلی و بومی  به دو بخش پائین محله وبالا محله تقسیم شده است. روستای بورخانی از جنوب به روستای نفت چال قاضیکلا وچرسرک از شمال به جنگلهای ترز منتهی به شیرگاه از غرب به مناظق جنگلی حاشیه روستای دهکلان واز شرق به جنگلهای منتهی به روستای جوارم محدود است. بورخانی دارای دو راه ارتباطی خاکی 1- جوارم - بورخانی  و  2- دئوتک – بورخانی می باشد. جمعیت ساکن در روستای بورخانی حدود ۱۵۰ خانوار و   ۳۷۰ نفر تخمین زده می شود که در ایام تعطیلات  مخصوصا عید نوروز و ایام محرم  تا حدود 1000 نفر هم می رسد. 
 شغل مردمان این روستا دامدار ی وکشاورزی می‌باشد. در گذشته نه چندان دور بزرگوارانی همچون ملا رزاق ملا ابراهیم، کبلی سهراب و ملا اسماعیل درزی در آن نی زیستند و قبر شریف آنها در کنار امامزاده بوبل کیا سلطان می باشد.

نهاد ها و ارکان اجتماعی:
شورای اسلامی دهیار
شورای حل اختلاف
مسجد
حسینیه
امامزاده بوبل­کیا سلطان
گلزار شهدای بورخانی-  آرامگاه پنج شهید دفاع مقدس
قبرستان
مرکز مخابرات
خانه بهداشت روستائی
۳ باب مغازه خواربار فروشی روستائی
دو کارگاه نجاری
پایگاه مقاومت بسیج
کتابخانه

مراتع روستای بورخانی:
کمرمن
گردراز
کمرپشت
خریم
نوتلار
میانده
سیپه
جین دشت
کهلوبن
تلیا
سلیم
سوته
چلماجر
درویش الیاس
صبح سره
خاکسرون
پینچال
تسرو

اقوام و طوایف ساکن در بورخانی
اقوام و طوایف اصیل  ابراهیم، سادات (حسنی و حسینی)، کال و ... و اقوام و طوایف فرعی درزی، جمشیدی، زررین نژاد، احمدی، توکلی، رحمانی، مسلمی، امیری، تابشی، طالشی، ابراهیمی، حسینی، ناصری، سهرابی، حقانی، احدی، باغ­شیرین، قوچی ازجمله طوایف ساکن در روستای بورخانی می باشند.

ابراهيم كبلي سهراب شاهي كبلي سهراب داراي فرزندي بنام ابراهيم هم داراي ميرزاجان وگل محمد گل محمد به دوشاخه يحيي وحسين ميرزاجان به ابراهيم ابراهيم به ملا يونس ملا اسماعيل ملا علي محمد ملا يونس به نعمت عين الله زمان شيخ محمد ملا اسماعيل به اقا جان ملا رزاق ملا ميز محمد ملا حبيب مارجان و ساره ملا ميز محمد به بشير ومحمد ملا رزاق به رضا اسماعيل باقر جعفر عمه جان خاتون شهر بانو جعفر به سهراب حمزه ابراهيم شرف النسائ فا طمه النسائ اقا جان به ذبي سدي رضري دده ذبي به اقا جان ابراهيم اقا بزرگ كوچك بابا ملا هارون بيگم سدي به تقي غني طاهره رضي به مير زاخان عيسي رحمت الله دده به سليم شجاع اق مار ملا حبيببه ملا عباس ملا عباس به حاجي حسن محد حسين زمان زهرائ گل محمد به يحيي وحسين حسين به ملا محمد ومقيم يحييبه ميرزا با با گل اقا وجان ببو ميرزابابا به يحييويعقوب علي برار يحييبه بابا قلي حشمت عطائاله معروف گل اقا به علي گدا علي اقا قدرت الله گل محمد كافيه نقره سكينه ونبوه. جان ببو به مهدي قلي اقا ذات الله مرتضي مهدي حسن مقيم به جان اقا نازخانم خا ل خانم خديجه .مصيب به كريم كريم به مصيب نور محمد علي مدد طيب قمر النسائ تقسيم مي گردند {تحقیق جهت صحت مطالب}  (با تشکر از ف.بورخانی) 

یادداشت های دوستان:
او مرد همیشه متبسم، کاسب کار و بزاز دوران عهد دور بوده و الآن نیز به همین پیشه معروف و هم مشغول است. او شیوه کاسبی را خوب آموخت بدون اینکه کمترین چين اخمگونه را در پیشانی‌اش داشته باشد. با سرد و گرم روزگار کنار آمد و در سلام کردن به کوچک و بزرگ از همگان پیشی می‌گرفت و تكبر و بزرگ بيني در او بازاري نداشت. محاسن سفيد كهنه كار ديار بورخاني با توجه به اينكه سن و سالي از او گذشته است ولي راه بورخاني تا دئوتك را با پاي پياده مي‌پيمايد و حرفه كهن خود را نيز حتي به بهانه كسادي مقطعي بازار نيز رها نكرده‌است. او را من از زمان بسيار دور در آن زماني كه با اسب غزل خويش بزاز سيار بوده مي‌شناسم. آبرو مندانه زندگي كرده و در اين بين همسر مكرمه‌اش به ديار حق شتافت و او نيز براي حفظ زندگي و اعتبار ديرينه‌اش راه صواب را پييش گرفت و ازدواج مجدد كرد امیدوارم که حرمت اهل حرمت را رعایت کنیم و احترام بزرگان خود را حفظ نماییم.
سلام بر محاسن سفيد مردان و زنان ديار بور خاني آنانيكه از سي پي تا دئوتك را پياده راه مي رفتند عارفان جنگل نشين انسانهايي كه شب پايي در دشت را رها نمي كردند آبرومندانه زندگي كردند. سلام بر پير خسته تن ديار بورخاني ايوب درزي او كه صبر ايوب پيشه كرد و گوشه به گوشه گشت او با چرچي گري تامين رزق كرد سالها در دئوتك بود و حتي در دئوتك هم يك جا آرام نگرفت و چند جا تغير مكان داد
درود بر ايوب درزي كه توانست يك بار ديگر سكوت  بورخاني را بشكند و با تجديد فراش  يك بار دگر در كوچه پس كوچه هاي بورخاني كودكاني رابراه بیاندازد وا آبادي را آباد نگه دارد.
 

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم مرداد ۱۳۸۹ساعت 21:7  توسط جمعی از نویسندگان  |